O zi normală în unitatea lui Papură Vodă este cea în care programul de lucru e fluid pentru unii angajați ca și apa de la piscină sau de la bazinul de înot. Dacă în timpul anului școlar condica de prezență a fost tratată de unii angajați ca o agendă unde se scriu autografele, atunci și vacanța nu poate fi altfel.

În timpul anului școlar au existat zile la rând cu angajați ,,vedetă” care s-au evaporat ca aerul condiționat, în perioada vacanței de vară lucrurile nu pot sta decât la fel.

Când are pe cap stresul unui examen național, ultima grijă a conducerii unei unități de învățământ este să verifici dacă unii angajați sunt în unitate sau se joacă ,,de-a salvamarii” la vreo piscină.

Coordonatorul a ales să fie o prezență mistică și unul dintre administratori (B.M.L.) a fost prezent în ,,nirvana nepăsării.” Dacă inventarul e pe hârtie și clădirea nu a luat foc înseamnă că e o zi reușită. Cu un așa vid de autoritate era firesc ca un subordonat să nu se plictisească la serviciu pe banii contribuabililor. Dacă tot nu interesează pe nimeni, măcar să dea o mână de ajutor la privați.

Se pare că vacanța nu este nicio excepție decât testul suprem de tupeu pentru ,,protejați.” Și dacă mergea la o cafea la mall în timpul anului termina tot cu felicitări. Legea se aplică doar pentru unii, alții fac ce vor: se semnează în condică dar îi găsești la bazinul de înot.

Lucrurile nu se opresc aici, deoarece în același an școlar mai există și categoria dascălilor aflată în concediu de odihnă, chiar dacă nu era vacanță școlară. Importante sunt declarațiile. Să curgă declarațiile că de tupeu nu se duce lipsă. Iar legea se aplică doar la unii, ceilalți fac ce doresc că beneficiază de protecție.

Când pontajul rulează liniștit se poate și câte o pauză ba la bazin, ba la piscină, ba în curtea unui ,,general roșu” (P.M.C.). Odată creat precedentul, angajații au înțeles că au protecție și pot face ce vor în timpul serviciului.

Se așteaptă o ,,eroare materială” care să justifice colaborarea firmei cu doamna pentru a-și ,,respecta clienții.” Din ce este la vedere însă, nu pare a fi vreo firmă care și-a oferit serviciile.

Dacă se întâmpla ceva, se știe deja cum se ,,rezolvă” treaba cu răspunderea, deoarece există precedent: nici măcar nu se înființează comisia de cercetare.

A doua zi s-a declanșat butonul roșu și rezultatul: subordonatul a rămas prezent la datorie.

În loc de concluzii: în timp ce muritorii de rând decontează fiecare minut, ,,protejații” bifează condica, fug la o ,,șuetă” cu ,,generalul roșu” sau chiar la o piscină sau un bazin de înot pentru că tupeul ține de legalitate atunci când spatele e asigurat.

Uite așa ajung unele unități de învățământ să se transforme în instituții protejate cu un scut de pile, unde tupeul a înlocuit competența.

Maria Tudose

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *